Anasayfa Hastalıklar
Hastalıklar

Akupunktur ve nöralterapi ile pek çok hastalık tedavi edilebilmektedir. En çok karşılaşılan hastalıklar ile ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.Kısırlık ve Tüp Bebek Tedavisi

Kısırlık (infertilite) ve “Tüp Bebek Tedavisi (IVF)”de Nöralterapi ve Akupunkturun başarıya olan katkısı
Kısırlık veya infertilite herhangi bir korunma olmaksızın, düzenli ilişkiye rağmen bir yıl içerisinde çocuk sahibi olunamaması durumuna denir.

Evli bir çift belli bir sağlık sorunu olmamasına rağmen 1 yıl boyunca bebek sahibi olamıyorsa bir Kadın-Doğum hastalıkları uzmanına başvurmalıdır. Bazı durumlarda ise bir müracaat için 1 yıl beklemeye gerek yoktur. Örneğin kadın yaşının ileri olması, çok sık veya seyrek düzensiz adet kanamaları, ikiden fazla düşük yapmış olmak, daha önce geçirilmiş pelvik enfeksiyonlar, erkeklerde ise prostat enfeksiyonu, testislerin çok küçük olması gibi..

Genital organlar kadınların genel psikolojik halini yansıtan organlardır. Mesela ağır duygusal durumlarda kanama anomalileri meydana gelebilir. Beklenmedik bir ölüm haberi halinde ya da hayatı tehdit eden durumlarda adet görememe şikâyeti ortaya çıkabilir. Hamilelik korkusuna ya da tam tersi gebe kalma isteğinin çok fazla olmasına bağlı olarak oluşabilen adet bozuklukları da örnekler arasındadır. Aynı ortamda yaşayan kadınların bir süre sonra regl tarihlerinin aynı zamana gelmesi, iklim ve seyahat şartlarının adet düzenini etkilemesi gibi durumlar bilinen şeylerdir.

Dünya Sağlı Örgütü-WHO dünyada 50-80 milyon kadın kısır olduğunu yayınlamıştır. Türkiye’de ise (DİE) 12 milyon kadın doğurganlık çağında olduğunu, 1 milyon kadının kısır olduğunu bildirmektedir.

Etkin Resim


Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi kadına bağlı faktörler %40-45, erkeğe bağlı faktörler %30, açıklanamayan faktörler ise %25 oranındadır.

Suni döllenme yöntemlerinde başarıyı arttıran faktörler aşağıda sıralanmıştır. Nöralterapi bunların hepsi üzerinde etkiye sahiptir. Akupunktur ile kombine edildiği takdirde çok daha iyi sonuçlar vermektedir.

  1. Rahim ve yumurtalıklara kan akımının arttırılması
  2. Bağışıklık faktörlerinin düzenlenmesi
  3. Hormon-sinir sisteminin düzenlenmesi
  4. Stres, endişe, kaygı ve depresyonun önlenmesi

Bu konuda yapılan pek çok çalışma arasından seçilen 24 çalışmanın meta analizi 2012 yılında yayınlanmıştır; “ Akupunktur IVF başarı şansını arttırmaktadır, eğer uygun bir kontrol ve daha bireysel bir akupunktur programı kullanılırsa IVF de akupunktur uygulamalarından daha pozitif etkiler beklenebilir” denilmektedir. IVF denemelerinde sıklıkla yapılan yanlış, her hastaya aynı protokolün ve sadece transfer öncesi ve sonrası toplam 2 seans uygulanmasıdır.  Çalışmada da bu konu üzerinde durulmuş ve her çifte özel bir yaklaşım gerekliliği vurgulanmıştır.

Bizde bu konuda aynı şekilde düşünüyoruz ve her başvuran kişiye özel bir tespit yaparak akupunktur, nöralterapi, fitoterapi, ozon, detoks( arındırma) gibi farklı tedavilerden uygun olanları seçiyoruz.


1.    Nazlıkul H; İnfertilite tedavisinde Nöralterapinin yeri ve önemi; BARNAT-Bilimsel Akupunktur, Nöralterapi, Tamamlayıcı Tıp ve Regülasyon Dergisi Sayı:13, 2011
2.    Erdoğan D; IVF uygulamalarında Nöralterapi etki mekanizması ve sonuca etkileri; 4. Nöralterapi Kongresi, 2012
3.    Cui Hong Zheng, M.D., Ph.D.,a Guang Ying Huang, M.D., Ph.D.,a Ming Min Zhang, M.D., Ph.D.,b and Wei Wang, M.D., Ph.D.c; Effects of acupuncture on pregnancy rates in women undergoing in vitro fertilization: a systematic review and meta-analysis, Fertility and Sterility® Vol. 97, No. 3, March 2012 0015-0282/$36.00

 
Sigara Nasıl Bırakılabilir

Önce sigara bırakmak için belirli bir gün belirleyin,

Bunu çevrenizdekilere ilan edin.
Tedaviye başlamadan önce en az 12 saat sigara içmeyin ve öyle tedaviye gelin. Çünkü böylece vücut nikotin açlığı yaşarken muayene edilirse saptanan bulgulara göre tedaviye başlanacaktır.

Read more...
 
Migren Tedavi Edilebilir!

Migren, ataklar (epizodlar) halinde gelen bir baş ağrısı türüdür. Ataklar 4 ile 72 saat arasında değişen sürelerde olabilir. Kişi ataklar arasında kendini tamamıyla normal hisseder ancak bir sonraki atağın endişesi içindedir. Migrende baş ağrısının yanı sıra; bulantı, kusma, ışığa ve sese karşı aşırı duyarlılık gibi belirtilerde görülür.

Migren yalnızca basit bir baş ağrısı değildir; kişinin günlük aktivitelerini engeller, kendisinin ve yakınlarının yaşam kalitesini bozar ve beraberinde  başka belirtileri de vardır.

 

Read more...
 
Gıda Duyarlılığı

Gıda duyarlılığı IgG cevabı olarak bilinen immün reaksiyonların sonucudur. Uyumsuz gıdanın tüketilmesinden sonra oldukça gecikmeli olarak ortaya çıkar, bu nedenle gıda intoleransından kaynaklanan bazı rahatsızlıklar fark edilemez. Burada en önemli belirti inflamasyon artışıdır.

Read more...
 
Bel Ağrıları ve Bel Fıtığı

Bel ağrısının gerçek kaynağı diskin kendisi, çevredeki bağ ve kas dokusu, faset eklemleri ve bağları ve kıkırdak yapılar olabilir. Bel fıtığı omurgalar arasında bulunan disk denilen elastiki kıkırdak dokunun omurgaların basısı nedeniyle öne doğru kayarak omurilik kılıfından çıkan ve bacağın çeşitli bölgelerine giden sinirleri sıkıştırmasıyla oluşur.

Read more...
 
Gerilim Baş Ağrıları

Baş ağrıları içinde en sık görülen gerilim ağrılarıdır. İş yaşamında ve özel yaşamda beklentilerden kaynaklanan gerilim ve belirgin stres ile bağlantılıdır. Sürekli stres omuz, boyun ve kafa kaslarında gerginliğe neden olur. Bu durum sürekli bir hal aldıkça tablo daha belirginleşir. Başlangıç yaşı ortalama 20’ li yaşlardır

Gerilim baş ağrıları tüm baş ağrıları içinde %30-40 oranında görülür.

 

Read more...
 
Kabızlık

Konstipasyon veya diğer bir adıyla kabızlık terimi hastalar tarafından dışkılama sıklığının azlığı, yetersiz dışkılama, aşırı sert dışkı veya anüs çevresindeki rahatsızlıklar sonucu gelişen ağrılı dışkılama için kullanılır.  Sağlıklı insanların yaklaşık % 95’inde günde üç kez dışkılamadan haftada üç kez dışkılamaya kadar çok değişken sayılar olduğu için konstipasyon; dışkılamanın mutlak sayısından çok, bireyin önceki dışkılama alışkanlığından sapmalar yönünde değerlendirilmelidir.

Read more...
 


Bizi Arayın

0212 283 61 81

0530 177 29 39

RANDEVU TAKVİMİ

Demet Erdoğan - DoktorTakvimi.com

Sıkça Sorulan Sorular

sıkça sorulan sorular Sıkça Sorulan Sorular

Doktorunuza Sorun


Akupunktur Tedavi Merkezi