Anasayfa Etkinlikler Sempozyumlar Greifswald Anatomi kürsüsü
Greifswald Anatomi kürsüsünde buluşuyoruz

greifswald

 

Greifswald Anatomi kürsüsünde buluşuyoruz

Bu şirin kuzey kentine ilk defa I. Nöralterapi Kongresinin hemen ardından 2006 yılının Mayıs ayında gelmiştim, bu benim katıldığım ilk uluslararası Nöralterapi toplantısıydı. O gezinin ardından BARNAT’ın 2. sayısında yazdığım yazıda şöyle ifade etmişim:

“Daha çok bir aile ya da bir ekip görüntüsü veriyorlardı. Dr. Hüseyin Nazlıkul ’un, Nöralterapi grubu ve dolayısıyla Cemiyet içinde etkin bir varlığı söz konusuydu. Bu nedenle olsa gerek Türkiye’de kurulmuş olan Nöralterapi Derneği’ne çok önem veriyorlar. Gerek yapılanma ve gerekse eğitim programları ve Almanya dışındaki ülkelerde yapılan eğitimler konusunda Hüseyin Bey’in fikrine başvurulduğuna defalarca tanık oldum. Yönetim içinde yer alması yönünde ısrarlar var. Ancak O, Türkiye’deki derneğin çok fazla zamanını aldığını söyleyerek özrünü belirtiyor. Fakat Türkiye’deki Dernek için IGNH’dan çok güzel sözler aldığını size müjdelemek isterim.”

Bundan sonra neler mi oldu? 2008’de II. Kongre’ye IGNH’dan rekor sayıda katılımcı geldi ve başkanımız Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul’a “Huneke Madalyası” verildi, aynı yıl ilk defa Greifswald’e gittik, 2010’da III. Kongremiz yine yüksek katılımla gerçekleşti ve 2011 Greifswald’deki ikinci sempozyumu yapıyoruz.

O zaman 4 kişi gitmiştik, sonra 2008’de 27 kişi, bu sene ise 40 kişi olduk. Böyle büyük bir grup olunca da bizim derneğimiz için 1,5 gün özel bir program yapıldı. Bu bölümde Türkçe simultane çeviri yapılacak, sonraki günlerde anatomi salonunda ve workshoplarda da çeviri olacak, bazı çalışmalar İngilizce olarak da izlenebilecek.

Greifswald’de nöralterapistler dışında akupunkturistlere, manuelterapistlere ve diğer uzmanlık dallarına özel anatomi kursları verilmektedir. Mutlaka hepimiz hekimiz ve anatomi dersi aldık ama çoğumuz için aradan çok zaman geçti. Özellikle derin enjeksiyonları yaparken iğne ile geçtiğimiz seviyeleri anlamak, iğnenin yönü ve açısını kadavra üzerinde tecrübe ederek görmek son derece öğretici ve akılda kalıcı oluyor. Onun için nöralterapistler açısından anatomi ve dolayısıyla kadavra pratiklerinin yeri önemlidir.

Prof. Dr. Jürgen Giebel, nöralterapistler ile anatomi kürsüsü arasındaki en önemli bağlantıdır. Giebel aynı zamanda Hüseyin Nazlıkul ile olan dostluğuyla da Türk Nöralterapistleri için de önemli bir bilim insanıdır. Tanıdığım kadarıyla, son derece mütevazi ve doğal, yalın bir insan ve gerçek bir bilim adamı. Nazik ve biraz çekingen yapısı altında her zaman dost bir meslektaş!

Bu sempozyum sırasında kadavra salonundaki pratik eğitim dışında yine enjeksiyon uygulamaları da yapılıyor. Teorik ve pratik sunumlar çok yararlı geçiyor.

Bu şehre ilk gelişimde küçük bir kasaba zannetmiştim, zaten etrafıma bakma zamanı da olmamıştı. Almanya’ya ilk defa bilimsel bir toplantıya gelmiştim ve Almancam çok yetersizdi. Günlük rutinler için dahi azami çaba sarf ediyordum. İkinci gelişimde otelimiz biraz şehir dışında idi, otel ve üniversite arasında araba kullandım ve etrafı görmek için daha fazla imkanım oldu.

Size bu güzel kent hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Bir üniversite ve araştırma merkezi olan Hansestadt Greifswald 60.000 nüfusuyla Doğu Almanya’nın en genç şehridir. Nüfusun %25’i 18-30 yaş aralığındadır. Yaklaşık 12000 üniversite öğrencisi bu şehirde yaşamaktadır.

Greifswald uluslararası bir eğitim ve araştırma merkezidir, yaklaşık 70 enstitü vardır ki, bunların 55 tanesi üniversiteye bağlıdır. Nüfusun %30 ‘u buradaki araştırma, geliştirme merkezleri ve yüksek öğretim kurumlarında çalışmaktadır. Şehirde bulunan Ernst-Moritz- Arndt Üniversitesi 550 yıllık bir geçmişe sahiptir, ünlü Anatomist Sobotta bu çatı altında çalışmıştır.

Greifswald aynı zamanda Rügen adası ile Usedom arasında çok iyi bir yelken merkezi ve geniş sahalarıyla ünlü bir golf merkezidir.

Hansestadt Ortaçağdan beri var olan bir deyim, ticaret amacıyla bazı liman şehirlerinden kurulu bir birlik, bu şehirler halen günümüzde de bu isimle anılmaktadır. Bunlar; Lübeck, Hamburg, Bremen, Braunschweig, Danzig, Hildesheim, Köln, Osnabrück, Rostock.

BNR tarafından iki yılda bir planlanan bu sempozyuma katılmak için en az ilk 4 kursu bitirenler öncelikle alınmaktadır. Bu yıl için katılım tamamlandı, bir sonraki sempozyuma şimdiden hazırlanın!

Bu yılın bilimsel programının belirlenmesinde Hüseyin Hocamız ağırlık koyarak Bağ dokusunun iyi kavranmasını hedefliyor. Bence bize Bağ dokusunun önemini çok iyi kavrattırdı ama diğer meslektaşlarımızın da dikkatini çekmek istiyor. Gerek hastalıkların oluşmasının anlaşılması gerekse de doğru tanı ve tedavide başarılı olmak adına bağ dokusunun öneminin bilimsel ve deneysel olarak kavranması adına Başkanımız Hüseyin Hocanın bizzat hazırladığı ve içinde yer aldığı bilimsel program aşağıdadır. Gördüğünüz gibi Greifswald 550 yıllık akademik geçmişinde olduğu gibi bugünde çok özel ve bilimsel bir platformdur.

Dr. Demet Erdoğan

 

Bizi Arayın

0212 283 61 81

0530 177 29 39

RANDEVU TAKVİMİ

Demet Erdoğan - DoktorTakvimi.com

Sıkça Sorulan Sorular

sıkça sorulan sorular Sıkça Sorulan Sorular


Akupunktur Tedavi Merkezi