Nöralterapi

1920’li yıllarda ‘’Huneke ‘’ isimli tıp doktoru iki kardeşin eskiden  uygulanan ama unutulmaya başlanan bir metodu bir hastalarında tekrar kullanmak istemeleri ve iyi sonuç alınca da bunu geliştirmeleri ile tekrar gündeme gelmiştir.

‘’Nöralterapi’’ deyimi, iyileşme elde etmek için vegetatif sinir sistemi üzerine etki etmek veya uyarmak anlamında kullanılmaktadır ve etki mekanizması da bu sistem üzerinden açıklanmaktadır.


Vegetatif (Otonom) sinir sistemi vücudumuzda çok geniş bir elektriksel ağ yapısı (network) içindedir. Bu sistem birbirinden farklı ancak birbiri ile uyumlu çalışan sempatik ve parasempatik sistem adı verilen iki farklı bölümden oluşur.

Prof. Dr. Pischinger bunu ‘’hücre- çevrel sistem‘’ (Cell enviorement  system) olarak  adlandırmıştır. Otonomik sinir sistemi ve kan damarlarının uç uzantıları her hücrenin  çevresindeki sıvının içinde sonlanır. Burada metabolizma ve yaşam  ile ilgili  çok önemli biyokimyasal ve biyofiziksel işlemler oluşur. Buradaki denge sağlık demektir, bu dengenin bozulması ise hastalık demektir.

Prof. Dr. Ricker’e göre mekanik, termal, elektromagnetik, kimyasal, fiziksel, toksik, mikrobik…. tüm bilinen uyaranlar afferent sempatik nöronların frekans ve amplitüdlerinde değişiklik yapar.

 

Uzun süreli araştırmalar sonucunda sağlıklı hücrelerin hastalıklı hale dönmesine sebep olan zararlı uyaranın etkisinin hücre ya da hücre  duvarına değil sempatik sinir lifleri üzerine  olduğu  gösterilmiştir.

Nöral terapi Avrupa’da ağrı tedavi merkezlerinde çok sık kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca vücutta biriken toksinlerin atılmasında da çok önemli rol oynar. Detoks programlarında mutlaka uygulanmalıdır.

 

Bizi Arayın

RANDEVU TAKVİMİ

Demet Erdoğan - DoktorTakvimi.com

Sıkça Sorulan Sorular

sıkça sorulan sorular Sıkça Sorulan Sorular

Doktorunuza Sorun


Akupunktur Tedavi Merkezi